Çağrı Merkezi

(0212) 240 60 80

Panoramik Röntgen

Diş hekimlerinin muayane öncesi istedikleri panoramik röntgen; dişleri, üst ve alt çeneleri, çevreleyen yapıları ve dokuları içeren tek bir görüntüde tüm ağzı görüntüleyen bir radyolojik incelemedir. Bu görüntü ile kemiklerin ve dişlerin görüntüsü sağlanır. Son teknoloji cihaz ile panoramik ve sefalometrik Röntgen incelemeleri hızlı ve güvenli bir şekilde yapılmaktadır.

Floroskopi, X-ışını kullanılarak çekilir. Normal filmlerde görülemeyen yapılar kontrast madde denilen ilaçlarla boyanarak görünür hale getirilir. Kontrast maddeler, baryum ve iyot gibi radyoopak maddeler içeren ilaçlardır. Kontrast maddeler, uygulanacak incelemenin türüne göre, hastaya içirilerek, lavman yapılarak, idrar sondası yoluyla veya enjeksiyonla verilir. Kontrast madde verilmesini takiben, incelenen organ doktor tarafından ekranda izlenerek çeşitli pozisyonlarda filmler çekilir.

Panoramik Röntgen Neden Yapılır?

Günlük uygulamada diş hekimleri ve ağız cerrahları tarafından sıklıkla yapılan inceleme ve önemli bir tanı aracıdır. Maksiller sinüsler, diş yerleşimi ve diğer kemik anormallikleri hakkında kıymetli bilgiler verir


Panoramik Röntgen İle Elde Edilen Bilgiler Nelerdir?

- İleri periodontal hastalık - Çene kemiklerindeki kistler - Çene tümörleri ve ağız kanseri - Gömük ve çarpık dişler - Çene bozuklukları (temporomandibular eklem veya TME bozuklukları olarak da bilinir) - Sinüzit


Panoramik Röntgen Nasıl Çekilir?

Merkezimizdeki tecrübeli Radyoloji Teknikerleri tarafından çekilir. Basit ve kısa bir işlem olup hazırlık dahil 5-10 dakika kadar sürer. Hazırlık dışında çekimin kendisi 8-15 saniye kadar sürer.

Hızlı Randevu Formu

#