Çağrı Merkezi

(0212) 240 60 80

Histerosalpingografi

Histerosalpingografi kadınlarda gebe kalma zorluğu (kısırlık) , tekrarlayan düşükler ve üreme sistemi anatomisine ait anomalilerin saptanmasına yönelik bir X-ray görüntüleme yöntemidir. Vajinal yol ile rahim içine kontrast madde enjekte edilir ve çok düşük iyonizan radyasyon kullanan floroskopi adı verilen özel bir cihaz ile çekim yapılır. Özellikle rahim (uterus) ve yumurta kanalında ( fallop tüpleri ) görülebilen fibroidler yani yapışıklıklar, ve varsa şekil bozuklukları saptanır. Bazen bu görüntüleme yönteminin kendisi kısırlığın tedavisini de sağlayabilir.

Neden İhtiyaç Duyulur?

  • Kadınlarda hamile ( gebe ) kalmanın gerçekleşmediği kısırlık bir diğer adıyla infertilite nedenlerinin saptanmasında
  • Yumurta kanalı yani Fallop tüplerinin yapısal ya da enfeksiyon, cerrahi işlemler vb nedeniyle tıkanık olup olmadığının saptanmasında
  • Tüplerin bağlanmasında
  • Doğuştan ya da sonradan oluşan uterus yapışıklıkları, endometrial polipler ve tümörlerin saptanmasında.


Nasıl hazırlanmalıyız? Randevu tarihinizin son adetinizin ilk gününden itibaren 10 gün sonrası ve yumurtlama yani ovulasyon öncesinde olmasına dikkat ediniz. Hastaneye yatış gerektirmez,ayaktan hasta olarak uygulanır.

Mevcut hastalıklarınız, özellikle pelvik olmak üzere herhangi bir enfeksiyonunuz ya da cinsel yolla bulaşan bir hastalığınız varsa hekiminizi bilgilendiriniz.

Kontrast madde ya da diğer alerjileriniz varsa hekiminizi bilgilendiriniz Çekim öncesinde hekiminizin reçete edeceği bir ağrı kesici ve antibiyotik kullanmanız gerekebilir.

Çekim için soyunmanız ve size verilecek hasta önlüğü giymeniz gerekir. Görüntü alanına girebilecek metal takı ve benzerlerini çıkarmalısınız.

İşlem için jinekolojik muayene masasına benzer bir masaya yatırılırsınız. Çekiminizi yapacak kişi temizliğinizi yapar ve rahim ağzına spekulum konularak bir kateter yerleştirilir. Sonra spekulum çıkarılır ve yerleştirilen kateter yoluyla rahim ve tüpler içi kontrast madde ile doldurulur ve çekim yapılır.

Yaklaşık sonrasında hafif bir ağrı ya da kramp benzeri rahatsızlık yaşayabilirsiniz. Birkaç gün süren bir vajinal akıntınız olabilir. Bu normaldir.

Hızlı Randevu Formu

#