Çağrı Merkezi

(0212) 240 60 80

Bilgisayarlı Tomografi

Bilgisayarlı Tomografi

Bilgisayarlı tomografi incelemesi; gelişmiş bilgisayar ve yazılımlar aracılığıyla vücudumuzun farklı açılarından alınan X-ray (röntgen) görüntülerinden kesitsel yani tomografik görüntülerin elde edildiği non-invaziv, hızlı, ağrısız ve güvenli bir radyolojik yöntemdir. Bu özelliğiyle direkt röntgen grafilerinden farklıdır. Günümüz son teknoloji tomografi cihazları ile aksiyal (enine) kesitlere ek olarak helikal (sarmal) kesitsel görüntüler, ileri bilgisayar yazılımları aracılığıyla çok daha detaylı bilgiler sunan 3D görüntülere dönüştürülür.

Başlıca inceleme alanları

. Kas ve kemiklerdeki tümör, kırık ve diğer hastalıklarda
. Tümör, enfeksiyon, kanama ve kan pıhtılarının yerinin ve büyüklüğünün belirlenmesinde
. Cerrahi işlemler, biyopsi ve radyasyon tedavisine kılavuz olarak
. Kanser, kalp hastalığı, akciğer nodülleri ve tümörlerinde, karaciğer kitlelerinin tanısında
. Kanser tedavisi başta olmak üzere çeşitli tedavilerin etkinliğinin değerlendirilmesinde
. İç organ hasarı ve iç kanamaların tanısında

Riskli midir ?

Çekiminiz, ön hazırlıklarınız yapıldıktan sonra bu alanda eğitimli ve deneyimli radyoloji teknikerleri tarafından kontrol odasındaki bilgisayar aracılığı ile yapılır. Çekim teknikeri çekim esnasında sizi televizyon monitöründen görür ve intercom aracılığıyla sesli iletişim kurar.

Daha detaylı bir görüntüleme yöntemi olduğundan bilgisayarlı tomografi çekimi esnasında direkt röntgen çekiminde olduğundan biraz daha fazla iyonizan radyasyona maruz kalırsınız. Bu radyasyon dozunun uzun dönem zararları gösterilmemekle birlikte çok yüksek dozlarda kanser risk potansiyelini az da olsa artırdığı bildirilmiştir. Bilgisayarlı tomografi bu riske oranla çok daha önemli bilgiler sağladığından; ihtiyacın ortaya çıktığı durumlarda, olası risk faydalarına kıyasla ihmal edilebilir düzeydedir ve yeni ve ileri teknoloji, hızlı cihazlar ile çekimler eski cihazlara kıyasla olabilen en düşük dozlar kullanılarak gerçekleştirilir.

Bilgisayarlı tomografide maruz kalınan düşük radyasyon dozlarının insan üzerinde önemli bir olumsuz etkisi bildirilmese de; eğer gebeyseniz hekiminiz bebeğinizi olası bir maruziyetten korumak için ultrasonograf (USG) veya manyetik rezonans görüntüleme (MRI) gibi tanı yöntemleri önerebilir.

Kontrastlı (ilaçlı) çekimlerde az da olsa ciddi allerjik ve tıbbi sorunlar görülebilir. Daha önceden allerji geçmişiniz varsa tetkiki isteyen hekiminizi bilgilendirmeniz önemlidir.

Nasıl hazırlanmalıyız ?

 • . Öncelikle sizden bilgisayarlı tomografi incelemesini isteyen hekiminizden; bu tetkikin neden istendiğini, olası risklerini ve tüm merak ettiğiniz soruların açıklanmasını isteyiniz.
 • . Vücudunuzun incelenecek bölgesine bağlı olarak soyunmanız ve sizin için kurumumuzca temin edilecek tek kullanımlık hasta önlüğü giymeniz istenebilir.
 • . Kemer, takı, diş protezleri, gözlük v.b. görüntüyü olumsuz etkileyebilecek şeyleri çıkarmanız gerekir.
 • . Görüntülerin daha net elde edilebilmesi için; incelenecek bölgeye bağlı olarak ağızdan, damar yoluyla ya da rektal yolla (makattan) kontrast madde kullanılması gerekebilir.
 • . Kontratsız (ilaçsız) çekimler öncesinde yemek yiyebilir, su içebilir ve kullandığınız ilaçlarınızı alabilirsiniz. Kontrastlı çekim gerekiyorsa, birkaç saat öncesinden bir şey yiyip içmeyiniz.
 • . Bebek ve çocuk hastaların çekimlerinde çocuğu sakin ve hareketsiz tutabilmek amacıyla sedatif (sakinleştirici ilaç) verilmesi gerekebilir. Tetkiki isteyen hekiminiz sizi bu konuda bilgilendirecektir.
 • . Sizden bilgisayarlı tomografi anjiyo (BTA), (CTA) ya da sanal kolonoskopi (virtual kolonoskopi) istenmiş ise randevunuz oluşturulurken size bu çekimler ile ilgili bazı özel bilgiler verilir.

Çekiminiz sonrası:

 • . Çekim işlemi bittiğinde özel önlem ya da bakım gerektiren bir durumunuz yoksa hemen günlük normal yaşamınıza dönebilirsiniz.
 • . Eğer kontrast madde kullanıldıysa; bazı özel bilgilendirmeler yapılabilir ve kendinizi iyi hissedene kadar kısa bir süre gözlem altında tutulabilirsiniz.
 • . Elde edilen görüntüleriniz uzman hekimlerimiz tarafından incelenerek yorumlanır ve raporlanır; size ya da isteyen hekiminize teslim edilir.
 • . Sonuç raporlarınız ve görüntüleriniz, gerektiğinde erişebilmek için PACS sistemimizde dijital olarak saklanmaktadır.
 • . PACS uygulamamız sayesinde, istemeniz halinde görüntüleriniz internet üzerinden farklı ülkelerdeki hekimleriniz ile de paylaşılarak konsültasyon hizmeti almanız sağlanabilir.
 • . PACS sistemi ile film basım gereksinimi de en aza indirilmiştir. Bu özellik sayesinde filmsiz bir merkez olarak dünyamızın sürdürülebilirliğine de önemli katkı sunuyoruz.

Hızlı Randevu Formu

#